Mączniak prawdziwy na platanie – nowy gatunek grzyba w warunkach Polski

Podczas obserwacji platana zachodniego prowadzonych jesienią w roku 2010, na liściach tych samych drzew, na których po raz pierwszy potwierdzono żerowanie prześwietlika platanowego dostrzeżono ślady występowania delikatnej i bardzo trudnej do dostrzeżenia grzybni. Badania przeprowadzone przy użyciu binokularu wykazały obecność typowych dla mączniaka prawdziwego zarodników konidialnych oraz owocników w postaci formujących się kleistotecjów (chasmotecjów). Pod mikroskopem grzyb został oznaczony datunku jako Erisiphe platani.

Niniejszym jest to pierwsze doniesienie o występowaniu tego gatunku mączniaka prawdziwego w warunkach Polski.  Wkrótce po przeprowadzeniu stosownych badań liczne ślady obecności mączniaka prawdziwego zaobserwowano również na najmłodszych przyrostach platanów rosnących wzdłuż ul. Plac Grunwaldzki w sąsiedztwie budynków Uniwersytetu Przyrodniczego. Tak więc po wcześniejszym potwierdzeniu żerowania prześwietlika platanowego jest to kolejny, udokumentowany, nowy dla warunków Polski organizm, opisany na stronie. Mączniak prawdziwy występuje na platanach w wielu lokalizacjach na terenie miasta. W poczatkowym okresie zasiedlania platanów we Wrocławiu grzybnia pojawiała się stosunkowo późno ponieważ dopiero we wrześniu i październiku. Tymczaem od kilku lat silne infekcje obserwuje się już w czerwcu. W charakterystyczny sposób grzyb powoduje deformację młodych liści platana. Może również pojawiać się na najmłodszych pędach.

Grzyb nalezy do rodzaju Erisiphe (były rodzaj Microsphaera). Przypuszczalnie jest to Erisiphe platani chociaż należy podkreślić, że szczegółowe rozpoznanie tego gatunku w warunkach Polski nie zostało jak dotąd opracowane.

Fot.1. Początkowe objawy infekcji na liściach
Fot.2. Deformacja liści w wyniku infekcji
Fot.3. Silna deformacja najmłodszych przyrostów w wyniku infekcji
Fot.4. Objawy mączniaka prawdziwego na liściach platana
  • 19 września, 2016