O AUTORZE

Strona Klinika Roślin Janusza Mazurka jest prywatną stroną Janusza Mazurka, ma charakter wyłącznie edukacyjny, a zamieszczone w niej treści w żaden sposób nie stanowią oferty handlowej.

Jestem doktorem nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin i prowadzę własną działalność gospodarczą pod nazwą Klinika Roślin Janusz Mazurek

Zajmuję się niezależnym doradztwem przede wszystkim w zakresie ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami – w szczególności tych uprawianych w gruncie. Aktualnie doradzam głównie w uprawie winorośli i roślin ozdobnych. W części etatu jestem również pracownikiem Palmiarni w Lubiechowie administrowanej przez Zamek Książ, a od roku 2015 w ramach współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim nadzoruję stan zdrowotny kolekcji narodowych w arboretum w Wojsławicach. Posiadam również uprawnienia Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni.


Jestem autorem licznych artykułów, prezentacji oraz innych opracowań merytorycznych. W roku 2017 ukazała się moja książka “Ochrona winorośli”. Jest to pierwsza pozycja w Polsce w całości traktująca o ochronie winorośli. Jestem również współautorem pierwszej części książki “Winorośl i Wino. Wiedza i Praktyka” oraz obszernego opracowania “Profilaktyka ochrony drzew miejskich. Zalecenia bio-asekuracji”.


Prowadzę zajęcia z ochrony i nawożenia winorośli na studiach podyplomowych z dziedziny “Enologii”, które odbywają się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz z “Technologii Winiarstwa” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Prowadzę również zajęcia z ochrony i nawożenia winorośli w Podkarpackiej Akademii Wina oraz zajęcia z ochrony drzew i krzewów na kursie Inspektora Nadzoru terenów Zieleni.Od wielu lat, czyli praktycznie od roku 1997, kiedy to rozpocząłem prace w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu, regularnie zajmuję się problemami ochrony i nawożenia roślin w zielenie miejskiej. Poza różnego rodzaju opracowaniami piśmienniczymi, przeprowadziłem szereg prezentacji i szkoleń obejmujących zagadnienia możliwości zwalczania chorób i szkodników w miastach.


Jestem również autorem, bądź współautorem, licznych ekspertyz w tym temacie. Praktycznie przez cały okres swojej przeszło 20- letniej pracy zawodowej pracy zawodowej opracowuje różnego rodzaju teksty do poradników i gazet firmowych oraz branżowych o tematyce ogrodniczej i rolniczej. Nadal w mniejszym lub większym stopniu pisze również artykuły naukowe bądź popularno-naukowe.


Samodzielnie bądź w zespole opracowałem także wiele ekspertyz i opinii i , w tym chociażby tych, przygotowanych dla Starostwa Powiatowego we Wrocławiu czy Urzędu Miasta we Wrocławiu oraz firmy Bayer. Przez półtora roku byłem związany z dwutygodnikiem Owoce, Warzywa, Kwiaty gdzie co miesiąc były drukowane moje artykuły dotyczące ochrony roślin ozdobnych, a w roku 2017 pisałem regularnie do Wydawnictwa Warzywa i Owoce Miękkie. Od roku 2018 pisze regularnie do czasopisma “Szkółkarstwo”.

W roku 2019, na kursie zorganizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów, uzyskałem uprawnienia Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni nr rej. 154/2019.