Brosznica jesionówka chętnie odwiedza żywopłoty ligustrowe

DSCF2246

Od kilku dni, we Wrocławiu, rozpoczęła już swoje loty brosznica jesionówka (Macrophya punctu-malbum). Widoczne są pierwsze ślady żerowania owada, w postaci wygryzionych “okienek” w liściach ligustru pospolitego oraz charakterystyczne odchody widoczne jako kleiste, smoliste plamki.

IMG_20180504_085928843
Odchody brosznicy widoczne jako smoliste plamki

Brosznica jesionówka jak sama nazwa wskazuje chętnie żeruje na liściach jesionów, choć praktycznie nigdy nie powoduje znaczących szkód.

Można ja spotkać również na bzach, ale szczególnie często zasiedla żywopłoty z ligustru pospolitego. Cóż, takie żywopłoty to swoista “monokultura”, co dla niektórych roślinożerców może czynić je łatwym zasobem jednolitego pokarmu.

W szczególnych przypadkach nasilenie owada jest tak duże, że żerowanie larw prowadzi nawet do powstawania silnych gołożerów i utraty wartości estetycznej żywopłotów.

DSCF4723

Owad należy do rzędu błonkówek (jak pszczoły i osy) i rodziny pilarzowatych (Tenthredinidae). Samice są łatwe do rozpoznania z uwagi na obecność białych pasków po spodniej stronie tułowia oraz wyraźnych krwisto-czerwonych ud. Latają od kwietnia do lipca.

20150611_134129

Owad rozmnaża się głównie partenogenetycznie stąd samce stanowią rzadkość. Osobliwością imagines tego gatunku jest odżywiane ponieważ ich wszechstronne menu może składać się ze spadzi, nektaru, innych owadów oraz liści, co w przypadku tej rodziny jest raczej wyjątkiem niż normą. Gąsienice są jasno-zielone. Po dotknięciu zwijają się w kłębek i spadają z liści.

  • 4 maja, 2018