Żółtaczka astra w przydomowych ogrodach

Image2_Lipiec0487

Żółtaczka fitoplazmatyczna astra chińskiego to choroba znana wielu producentom tej rośliny. Z jej objawami można także spotkać się niekiedy na astrach posadzonych w przydomowych ogrodach. Najbardziej charakterystycznymi symptomami jej występowania są: chloroza lub żółkniecie, a następnie drobnienie i deformacja liści. Na liściach mogą również pojawiać się plamy przypominające infekcje grzybowe. Kwiatostany są słabo wybarwione, czasami wręcz zielone i bardziej przypominają liście niż kwiaty.

Image2_Lipiec0474
Image2_Lipiec0491

Zainfekowane rośliny są z reguły skarłowaciałe i zdecydowanie mniejsze od zdrowych

Image2_Lipiec0485

Choroba jest powodowana przez fitoplazmy, organizmy nie każdemu powszechnie znane. Najbliżej im do bakterii choć w rzeczywistości bakteriami właściwymi nie są chociażby z tego powodu, że nie mają ściany komórkowej i nie da się ich hodować na sztucznych pożywkach. Są przenoszone przede wszystkim przez owady (głównie skoczki), ale także podczas rozmnażania, wraz z materiałem wegetatywnym. Fitoplazmy nie mogą rozwijać się poza gospodarzem. Jeżeli roślina ginie to fitoplazmy też.

Niestety nie ma skutecznych sposobów na ich zwalczanie jeżeli doszło już do infekcji. Błędna diagnoza powoduje niepotrzebne i niczym nie uzasadnione stosowanie środków grzybobójczych bądź bakteriobójczych w przydomowych ogrodach.

  • 5 sierpnia, 2018