Rdza kory sosny na piwonii

Sierpień_Sony_2018303

Cronartium flaccidum to obok Endocronartium pini jeden z dwóch gatunków, które mogą powodować groźną chorobę sosen jaką jest rdza kory sosny. Choroba atakuje głównie sosnę zwyczajną, ale można ja spotkać także na innych gatunkach sosen dwuigłowych jak: sosna górska, sosna nadmorska, sosna alpejska czy sosna czarna.

Jak w przypadku wielu gatunków grzybów rdzawnikowych także C. flaccidium zmienia swoich żywicieli. Z sosen przenosi się na wiele różnych żywicieli okrytonasiennych, w tym także na różne gatunki piwonii. Na piwoniach choroba często jest niedostrzegalna albo mylona z innymi. Objawy na górnej stronie liści przypominają bardzo powszechnie spotykana chorobę czyli plamistość liści powodowana przez Cladosporium paeony, która opisywałem już na tym blogu TUTAJ

Sierpień_Sony_2018307

Dopiero przejrzenie dolnej strony liści nie pozostawia wątpliwości. W przypadku rdzy po spodniej stronie plam widoczne są początkowo pomarańczowe wzgórki, a z czasem wyrastające z nich wyraźne pomarańczowo- czerwone mocno wydłużone na szczycie kolumienki. Są to stadia grzyba określane jako uredinia i telia.

Sierpień_Sony_2018298
Sierpień_Motorola_2018681
Sierpień_Motorola_2018694

Rdza C. flaccidium na piwoniach bardzo ogranicza ich wartość estetyczną a w wyjątkowych sytuacjach powoduje nawet wysychanie i zamieranie znacznej części liści.

Sierpień_Sony_2018304
  • 8 sierpnia, 2018