Chloroza żelazowa

Ostatniea0493

Chloroza żelazowa to bardzo często spotykany objaw niedoboru składników pokarmowych i jeden z tych nielicznych, który jest w miarę prosty do interpretacji. Niedobór żelaza objawia się żółknięciem tkanki pomiedzy nerwami najmłodszych liści. Tymczasem same nerwy nadal pozostają zielone. Przyczyn tego zjawiska może być kilka z czego dwie najczęściej występujące to:

  • Niewłaściwy (zbyt alkaliczny) odczyn podłoża
  • Braku tlenu w systemie korzeniowym – szczególnie w jego wierzchniej warstwie (zjawisko często spotykane w przypadku drzew miejskich). W takiej sytuacji następuje przekształcenie formy Fe3+ do Fe2+ , która nie jest przyswajana przez rośliny.

Należy pamiętać, że rak żelaza jest czynnikiem limitującym nowe przyrosty.

Inne052
Sierpień_201400299
DSCF4546


Z chlorozą żelazową można spotkać się także na winnicach, szczególnie jeżeli te są położone na glebach wapiennych.

DSCF4551

Ograniczeniu zjawisku chlorozy żelazowej można zapobiegać poprzez:

  • Zwiększeniu przepuszczalności podłoża
  • Drenażowi warstw głębszych (gleby strukturalne)
  • Ograniczeniu ubicia podłoża – ściółkowanie
  • Dostarczaniu żelaza w postaci schelatowanej poprzez opryskiwanie lub podlewanie roślin schelatowanym żelazem

UWAGA:
Chloroza żelazowa, choć łatwa w interpretacji może być niekiedy mylona z objawami niedostatku manganu. Do błędnych interpretacji dochodzi często w uprawie różaneczników.

KIANO_sierpien201769
Marzec_2013_165

Istnieją badania naukowe prowadzone w Polsce wykazujące, że niejednokrotnie większe efekty można uzyskać opryskując liście różaneczników siarczanem manganu niż chelatami żelazowymi. W sklepach ogrodniczych są również dostępne chelaty żelazowo-manganowe. Niemniej jednoznaczne rozróżnienie, czy mamy do czynienia z niedoborem żelaza czy magnezu wymaga analizy gleby lub jeszcze lepiej liści w stacji chemiczno-rolniczej.

2 odpowiedzi do “Chloroza żelazowa”

  1. Witam. Czy obydwa ostatnie zdjecia przy tekscie o różanecznikach pokazuja wlasnie chloroze żelazową czy tylko pierwsze zdjecie a drugie chloroze manganowa ?

    1. Niestety, chlorozy żelazowej od manganowej nie da się łatwo odróżnić. Są to mikroelementy silnie antagonistyczne. Częściej występuje chloroza żelazowa. Dla uzyskania pewności wymagana jest analiza gleby, a najlepiej liści. Drobniejsza siateczka, przy chlorozie manganowej może być symptomatyczna, ale można też się pomylić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *