Korniki rodzaju Phleosinus

Lipiec_19_2017539

Phleosinus to dość nowy w warunkach Polski rodzaj korników, który zostały opisany przez autora tego bloga po raz pierwszy w roku 2012 zobacz tutaj. Owady te nadal uważane są za rzadkie, choć w roku 2018 ich szkodliwość znacznie wzrosła. Szczególnie często spotyka się je w zacisznych miejscach z reguły w ogrodach przydomowych, gdzie zasiedlają zazwyczaj cyprysiki, tuje i jałowce.

DSCN8364
DSC00043
DSC00053
DSC00050
Lipiec_19_2017549

Uszkodzenia, które można spotkać na wielu rodzajach krzewów są bardzo charakterystyczne. W miejscach wyrastania krótkopędów z pędów głównych, przy  samej ich podstawie szkodnik wygryzają charakterystyczną jamkę.

SzkIgl016
SzkIgl018
Lipiec_19_2017559

Dzięki takiemu sposobowi żerowania, krótkopędy zaczynają usychać, ale często nie odpadają tylko zwisają na porażonym drzewie. Zdarza się jednak, że w przypadku silnego zasiedlenia część z nich jednak odpada.

DSC00051

W niektórych przypadkach można również zaobserwować wygryziony na odcinku kilku cm rdzeń.

SzkIgl015

Biologia rodzaju jest słabo opracowana. Wiadomo, że owady w Europie Środkowej mają jedno pokolenie w roku i wylatują w okresie od maja do czerwca kiedy temperatura zaczyna przekraczać 20 st.C. Zwalczanie chemiczne jest niepraktykowane, i jak w przypadku większości korników z reguły mało skuteczne. Przede wszystkim należy dbać o dobrą kondycję krzewów, które osłabione stresem spowodowanym suszą i innymi czynnikami są zasiedlane w większym stopniu.

Przez jakiś czas w Polsce znany był przede wszystkim gatunek Phleosinus thujae, natomiast w roku 2014 potwierdzono występowanie w Polsce innego gatunku z rodzaju Phleosinus jakim okazał się Phleosinus aubei, który jest jednym z n najważniejszych gatunków korników w lasach cyprysowych na obszarze basenu Morza Śródziemnego i Północnej Afryki. Zarówno Phleosinus thujae jak i Phleosinus aubei, są odpowiedzialne za przenoszenie grzyba Seridium cardinale, który prowadzi do wywoływania zrakowaceń na cyprysach i podobnych rodzajach drzew. Grzyb ten (w Polsce nie potwierdzony) doprowadził do zamierania milionów drzew cyprysowych na południu Europy.

UWAGA: W ostatnim czasie autor coraz częściej spotyka się z praktyką podlewania krzewów różnymi insektycydami w celu ich ochrony przed kornikiem jałowcowiaczkiem, jak również innymi kornikami. Należy podkreślić, że taki sposób ochrony nie ma jednoznacznego uzasadnienia w pracach naukowych jak również w profesjonalnej praktyce zawodowej. Korniki żerują z reguły w miejscach, do których nie docierają środki aplikowane w postaci podlewania. Tym samym taka praktyka jest nie tylko  mało skuteczna co szkodliwa dla środowiska poprzez nieuzasadnione wprowadzanie substancji chemicznych do gleby. Wiele środków podawanych doglebowo może być silnie i trwale wiązanych przez podłoże w stopniu uzależnionym od struktury gleby. Warto również pamiętać, że większość insektycydów jest doprowadzanych do formy użytkowej w taki sposób, aby umożliwiać przenikanie substancji przez liście, a nie ich transportowanie w glebie. Stosowanie prostej analogi jest więc w tym przypadku zwykłym nadużyciem.

Leave a Reply

%d bloggers like this: