Pomarszczone najstarsze liście winorośli to rzadko objaw żerowania przędziorków

IMG_20180510_191350044

Spośród wielu nietypowych symptomów spotykanych na winorośli w okresie wiosennym bardzo często można zaobserwować zjawisko marszczenia i deformacji części najniżej położonych na pędzie liści. W szczególnych wypadkach liście mogą być poszarpane i sprawiają wrażenie jakby zostały pogryzione przez szkodniki. To może – choć niezwykle rzadko w Polsce jest – objawem żerowania roślinożernych pajęczaków jakimi są przędziorki. Zazwyczaj za te symptomy odpowiadają niskie temperatury występujące w okresie rozwoju pąków, ale jeszcze w stanie spoczynkowych, przed ich nabrzmiewaniem.

Niekiedy zdarza się, że pąki pędowe rozwijają się normalnie, natomiast przemrożeniu ulegają jedynie te części pąków, które odpowiadają za wzrost liści u podstawy młodych pędów. W takiej sytuacji liście, które wykształcają się z tych pąków są mniejsze, zdeformowane często pomarszczone i chlorotyczne.

DSC00164
DSC00118
DSC00153

Objaw ten bardzo często jest przez producentów mylony z chorobami powodowanymi przez niektóre wirusy, jak również z uszkodzeniami na skutek żerowania przędziorków czy szpecieli. Zjawisko nie jest zresztą spotykane tylko u winorośli i można je zaobserwować nawet na niektórych drzewach jak na przykład klony.

Należy pamiętać, że stwierdzić obecność przędziorków jest dość łatwo i wystarczy do tego nawet niewielka kilkukrotnie powiększająca lupa. W tym przypadku należy po prostu zdać się na prostą i dość jednoznaczną obserwacje, a nie jedynie na własne przekonanie i liczne błędne amatorskie opinie.

IMG_20180505_201822357_cr
Larwa przędziorka chmielowca (strzałka) żerująca po spodniej stronie liści

Nieco częściej objaw ten może być efektem żerowania znanego w Polsce szpeciela Calepitrimerus vitis, ale w tym przypadku obserwacja wymaga posiadania lupy o powiększeniu co najmniej 40-to krotnym.

  • 13 maja, 2018