Przędziorek grabowiec daje się mocno we znaki

DSC00773

Przędziorek grabowiec (Eotetranychus carpini)  to powszechnie znany gatunek roślinożernego pajęczaka, który z upodobaniem zasiedla przede wszystkim, żywopłoty formowane z grabu. Choć występuje co roku to jego szkodliwość jest z reguły umiarkowana. Tymczasem w suchym i gorącym sezonie 2018, występuje bardzo licznie silnie wpływając na utratę walorów estetycznych tych roślin.

Pierwszy sygnałem jego występowania jest żółknięcie liści wzdłuż nerwu głównego co jest dobrze widoczne na górnej ich stronie.

Image2_Lipiec0104

Z czasem silnie zasiedlone liście zaczynają silnie brązowieć.

Image2_Lipiec0085

W warunkach produkcyjnych (szkółki drzew alejowych), autor zaobserwował silne zasiedlenie przez przędziorka grabowca liści buka przeznaczonych do formowania żywopłotów bukowych, szczególnie jeżeli buki znajdowały się w bliskim sąsiedztwie grabów.

DSC00624

Podobnie jak znacznie powszechniej spotykany przędziorek chmielowiec, E. carpini zasiedla wyłącznie liście po ich spodniej stronie.

Image2_Lipiec0160

W Europie, na południu kontynentu, gatunek ten potrafi niekiedy zasiedlać również  winnice, gdzie jest uznawany za szkodnika o dużym znaczeniu

  • 2 sierpnia, 2018