Massaria na platanach stwierdzona w Polsce

DSC00015

Massaria czyli właściwie Splanchonema platani (anamorf. Macrodiplodiopsis desmazieresii) to grzyb z gromady workowców (Ascomycota), atakujący platany, który od pewnego już czasu cieszy się w Europie niechlubna sławą, w związku z jego rolą w procesie szybkiego zamierania konarów tych drzew, co może stanowić zwiększone zagrożenie dla ruchu publicznego.

O grzybie zrobiło się szczególnie głośno w Niemczech w roku 2003, kiedy to podczas bardzo suchego roku patogen masowo zaatakował platany powodując postępujące zamieranie gałęzi.

Splanchonema platani jest z reguły uznawany za słabego patogena, i zazwyczaj powoduje niewielkie szkody. Jedynie w szczególnych sytuacjach, do jakich zalicza się chociażby długotrwała suszę, może prowadzić do występowania znaczących szkód. Większą predyspozycją na występowanie choroby charakteryzują się platany rosnące w mieście, szczególnie na takich siedliskach, gdzie są wystawione na silny stres wodny.

IMG_20180608_105303425

Jak dotychczas obecności grzyba w Polsce nie stwierdzano. Tymczasem autor niniejszego opracowania zdiagnozował chorobę na podstawie zarodników obecnych na zamierających konarach platana klonolistnego (Platanus x hispanica), na drzewach rosnących we Wrocławiu, w Parku Staszica wzdłuż ulicy Staszica. Tym samym jest to potwierdzenie występowania Massari na platanach w Polsce.

I nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, zważywszy, że już od pewnego czasu na taką możliwość wskazywał Instytut Drzewa, a także arboryści i inni specjaliści chociażby z Anglii, którzy przebywali gościnnie w Polsce przy okazji różnego rodzaju konferencji i warsztatów.

Należy nadmienić, że Masaria nie stanowi wielkiego zagrożenia dla zdrowotności platanów, choć może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, co w żaden sposób nie oznacza, że problem już nie istnieje. Takie ryzyko powinno się jednak uwzględnić i podjąć odpowiednie działania w celu standaryzacji prac pielęgnacyjnych i wypracowania właściwych praktyk arborystycznych.

IMG_20180608_105314236
IMG_20180608_105021856
DSC00008
DSC00005
  • 8 czerwca, 2018