Małe żółte plamki na liściach winorośli to nie zawsze infekcja mączniakiem rzekomym

DSC00286

Od jakiegoś czasu różne strony internetowe, a w szczególności fora, zalewają informacje dotyczące obecności małych żółtych plamek na liściach winogron. Przekonanie wielu osób, że obecność tych objawów świadczy niezbicie o infekcji pierwotnej mączniaka rzekomego może narobić wiele szkody, a co najmniej skłania do konieczności wykonywania całkowicie niepotrzebnych zabiegów interwencyjnych.

IMG_20180510_191738595

Tymczasem obecność tych niepokojących przebarwień jest zjawiskiem spotykanym dość często i to nie tylko w Polce, ale także w wielu rejonach, gdzie powszechnie uprawia się winorośl. Przyczyna zjawiska nie jest do końca poznana. Przypuszcza się że może to być  konsekwencja zaburzeń w rozwoju pąków jeszcze w okresie spoczynkowym, jak również możliwość znoszenia nawet pojedynczych kropel niektórych herbicydów.

DSC00285

To ostatnie przypuszczenie może znaleźć potwierdzenie w obserwacjach dokonanych przez część producentów wina w Polsce, którzy szczególnie dużą ilość takich przebarwień stwierdzili w wyniku znoszenia niektórych regulatorów wzrostu podczas opryskiwania sąsiadujących z ich winnicami upraw zbóż. W większej ilości symptomy pojawiają przede wszystkim na krzewach rosnących od strony pól na których były wykonywane zabiegi.

Na zdjęciu poniżej widoczny jest liść z licznymi prześwitującymi plamkami powstałymi w wyniku zniesienia regulatora wzrostu zapobiegającego wyleganiu zbóż opartego na chlorku chloromekwatu.

stabilan
  • 13 maja, 2018