Galasy na liściach wiązów

Sony_Kwiecień_2018602

Wraz z rozwojem liści wiązów, rozpoczyna się tworzenie galasów przez wyjątkowo ciekawy gatunek mszycy jakim jest torebnica wiązowa (Tetraneura ulmii). Jest to gatunek dwudomny co oznacza, że regularnie zmienia swoich żywicieli. Tzw. założycielki rodu wraz z rozpoczęciem żerowania stymulują tkanki do rozwoju charakterystycznych galasów, w których rozwija się kilka pokoleń owada.

W czerwcu i lipcu pojawiają się osobniki uskrzydlone, które przelatują na trawy z rodziny wiechlinowatych kolonizując ich korzenie. Rozwój mszyc  na korzeniach nie jest dobrze poznany, ale wiadomo, że żyją w kooperacji z niektórymi gatunkami mrówek. W Polsce do współpracujących z mszycami mrówek zalicza się podziemnicę zwyczajną (Lasius flavus) oraz hurtnicę pospolitą (Lasius niger). We wrześniu uskrzydlone formy mszycy przelatują z powrotem na wiązy, gdzie produkują larwy, które żerują na korze. Z czasem larwy przekształcają się w samce i samice. Po kopulacji każda samica składa po jednym jaju.

Torebnica wiązowa zasiedla najczęściej wiąz pospolity, nieco rzadziej wiąz górski i praktycznie nie stwierdza się jej na wiązie szypułkowym.

SzkDrzLis226

Czasami galasów jest tak dużo, że ich masowe występowanie ogranicza wartość dekoracyjną tych drzew.

SzkDrzLis275

Najbezpieczniej można ograniczyć występowanie tego gatunku poprzez stosowanie olejów  parafinowych lub innych mało uciążliwych dla środowiska środków opartych na sieciowanych polimerach silikonowych, oleju rydzowym czy polisacharydach. Zabiegi należy wykonać wczesna wiosną, kiedy założycielki rodu wspinają się na rozwijające się liście wiązów.

  • 30 kwietnia, 2018